Filmy o Harrym Potterze – Dlaczego cieszą się taką popularnością?

admin 21 września, 2021

Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie widziała lub nie słyszała o Harrym Potterze. Skąd więc wzięła się masowa popularność serialu?

Krótka historia

JK Rowling opublikowała swoją pierwszą książkę o Harrym Potterze, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, w 1997 roku. Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Harry Potter, który mieszka ze swoją ciotką, wujkiem i kuzynem, ponieważ jego rodzice zostali zabici przez złego czarodzieja imieniem Voldemort, gdy był tylko dzieckiem. W tej pierwszej książce Voldemort próbował go zabić ponownie, ale zawiódł, ponieważ Harry przeżył uderzenie cudem zaklęcia jednego z jego nauczycieli – profesora Dumbledore’a.

W piątej książce „Harry Potter i Zakon Feniksa”, napisanej w 2003 r., J.K. Rowling była już multimilionerką dzięki sukcesowi jej książek. Stała się jeszcze bogatsza po sprzedaży praw do wszystkich siedmiu książek o Harrym Potterze firmie Warner Brothers w 1999 roku. Pierwszy film ukazał się w 2001 roku dzięki reżyserowi Chrisowi Columbusowi, który wyreżyserował dwa pierwsze filmy oparte na J.K. „Kamień filozoficzny” Rowling i jego kontynuacja „Komnata tajemnic”.

David Heyman był jednym z czołowych producentów Warner Brothers, kiedy zainteresował się książkami o Harrym Potterze autorstwa J.K. Wioślarstwo. Zaczął produkować pierwszy film, zbierając własne pieniądze, pokazując scenariusz różnym reżyserom, ale nikt nie chciał tego robić, dopóki Chris Columbus nie przyjął jego oferty.

Wraz z silnym wsparciem dyrektorów Warner Brothers, Davida Rosenbluma, Lorenzo di Bonaventura i Alana Horna, fakt ten pomógł Davidowi Heymanowi ożywić Harry’ego Pottera na dużym ekranie. Dzięki tej pierwszej adaptacji filmowej inne studia zainteresowały się tworzeniem swoich wersji J.K. Książki Rowling. Na przykład DreamWorks kupiło prawa do „Czary Ognia” w 2001 roku. Kiedy byli właścicielami części serii o Harrym Potterze, sprzymierzyli się z Warner Brothers i postanowili wydać swoją wersję razem z wersją Warner Brothers.

Pierwsze sukcesy serii i Harrym Potterze

Pierwszy film oparty na książce Harry’ego Pottera „Kamień filozoficzny” został wydany w 2001 roku i odniósł natychmiastowy sukces. Drugi film, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, ukazał się rok później, ale nie odniósł takiego sukcesu jak jego poprzednik, głównie dlatego, że do fabuły opowieści wprowadzono niewiele nowych rzeczy. Krytycy powiedzieli, że ten film nie ma nic nowego do zaoferowania poza wprowadzeniem większej liczby postaci z J.K. Książki Rowling. Trzeci film, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, ukazał się w 2004 roku i wtedy krytycy zaczęli mówić, że w przemyśle filmowym wszystko się zmienia. Reżyser tego filmu Alfonso Cuarón powiedział, że chce oderwać się od poprzednich dwóch filmów, tworząc zupełnie nowy rodzaj filmu na podstawie J.K. Książki Rowling. Krytykom spodobał się pomysł wprowadzenia nowych elementów do kontynuacji J.K.

Książka Rowling. Główni bohaterowie, Harry Potter i jego przyjaciele, w tym konkretnym filmie musieli zmierzyć się z podróżami w czasie. Alfonso Cuarón ożywił historię „Więźnia Azkabanu”, mieszając wiele elementów J.K. Książki Rowling z nowymi pomysłami, które sam wymyślił. Doskonałym tego przykładem jest to, jak stworzył postać, zwaną „Dementorami”, w J.K. Książki Rowling. Te stworzenia były głównie tworami wyobraźni u J.K. Książki Rowling, ale Cuarón postanowił je zmienić i uczynić je bardziej realistycznymi, wykorzystując aktorów do grania tych postaci i sprawiając, że wyglądają jak lekarze w maskach i długich czarnych ubraniach. Udało się to doskonale, a krytycy dobrze przyjęli tę nową wersję, ponieważ zrobiono z niej wiarygodną historię nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych widzów, którym spodobała się cała historia o magii, przyjaźni i miłości od pierwszego wejrzenia, o której opowiada Harry. Filmy o Potterze.

Stało się jasne, że filmy „Harry Potter” nie powinny opierać się tylko na J.K. Książki Rowling, ale także jej pomysły, pisma i przemyślenia.

Więcej o autorce – JK Rowling

JK Rowling to bardzo ambitna i kreatywna osoba, która nieustannie pisze nowy materiał z wieloma nowymi pomysłami. Początkowo napisała siedem książek o Harrym Potterze, w każdej z nich łącznie 761 stron, ale potem zdecydowała się napisać ósmą książkę o Harrym Potterze, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, która w 2007 roku miała łącznie 750 stron. rozdział tej konkretnej książki dotyczy śmierci Harry’ego, która jest głównym wydarzeniem, które ma miejsce na końcu serii filmów o Harrym Potterze – „Harry Potter i Insygnia Śmierci – część 1”.

W pewnym sensie historia Harry’ego Pottera kończy się wraz z jego filmową adaptacją, która miała miejsce w 2011 roku, a dokładniej 15 lipca 2011 roku. Warner Brothers zakończyli swoją podróż z Harrym Potterem, wypuszczając w sumie 8 filmów – po jednym na każdą napisaną książkę przez JK Rowling – i razem mieli łączny dochód brutto w wysokości 3 miliardów dolarów na całym świecie i zdobyli 15 Oscarów i 48 nominacji z dwoma zwycięstwami. Pierwszy film z tej serii – „Harry Potter i kamień czarnoksiężnika” – ukazał się w 2001 roku i odniósł natychmiastowy sukces.

Drugi film – „Harry Potter i Komnata Tajemnic” – ukazał się rok później i również odniósł duży sukces. Eksperci stwierdzili, że ten drugi film wprowadził do fabuły kilka ciekawych nowych elementów, co było jednym z głównych powodów, dla których krytycy tak go chwalili. Trzeci film – „Harry Potter i więzień Azkabanu” – ukazał się w 2004 roku i otrzymał wiele pochwał zarówno od krytyków, jak i widzów, ponieważ miał inny styl niż poprzednie filmy. Alfonso Cuarón, reżyser tego konkretnego filmu, zmienił swój styl filmowy, by stworzyć bardziej urzekające i realistyczne kino jednocześnie. Czwarty film – „Harry Potter i Czara Ognia” – ukazał się w 2005 roku i był chwalony również za to, że miał zupełnie inną fabułę niż wszystkie poprzednie i był czasami znacznie mroczniejszy, a także miał o wiele mniej humoru w porównaniu do wszystkich poprzednich filmów. wszystkie inne filmy o Harrym Potterze.

Piąty film – „Harry Potter i Zakon Feniksa” – ukazał się w 2007 roku; krytycy pochwalili również ten film, ponieważ miał jeden z najlepszych debiutów w historii serii filmowej, która dotyczyła walki ze smokami. Wreszcie szósty film o Harrym Potterze – „Harry Potter i Książę Półkrwi” – ​​ukazał się w 2009 roku i został dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i publiczność ze względu na ekscytującą fabułę, która bardzo ściśle podążała za książką.

Idealne zakończenie uniwersum filmowego o Harrym Potterze

W 2010 roku W.B. Studio wydało „Harry Potter i Insygnia Śmierci, część 1”, które według wielu osób było idealnym zakończeniem fantastycznej serii, a także doskonałym początkiem nowej serii, a także świetnym sposobem na rozwinięcie tej niesamowitej historii. Siódmy film – „Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 2” – ukazał się dwa lata po pierwszej części tej konkretnej serii filmowej, która również została wyjątkowo dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Wielu krytyków twierdziło, że te dwa filmy były najlepszą ze wszystkich adaptacji filmów o Harrym Potterze. Te dwa filmy były również bardzo podobne do J.K. Książki Rowling, czyli dokładnie to, co W.B. wytwórnie chciały osiągnąć, ponieważ chciały robić filmy wierne oryginalnej historii, a jednocześnie dokładne dla swojej głównej grupy docelowej – dzieci i młodzieży, które chciałyby zobaczyć świetny film, który jest również doskonałą adaptacją JK Książki Rowling w tym samym czasie.

Jednak ani Warner Bros, ani Alfonso Cuarón nie chcieli na tym poprzestać, więc kontynuowali serię o Harrym Potterze z dwoma dodatkowymi filmami – „Harry Potter i Insygnia Śmierci 2”, który ukazał się w 2011 roku i „Harry Potter i trzecia część”, który ukazał się w 2013 roku. Oba te filmy były uwielbiane przez krytyków, ponieważ zakończyły historię Harry’ego Pottera raz na zawsze, nie sprawiając wrażenia, że osiągnęły koniec cliffhanger.

Ostatni rozdział książki zostanie opublikowany w dwóch częściach – „Harry Potter i Insygnia Śmierci cz.1” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci cz.2”. Części te zostaną opublikowane odpowiednio w lipcu 2013 i lipcu 2014 roku. W ten sposób fani będą mogli cieszyć się fantastycznym zakończeniem pięknej historii, która rozpoczęła się w 2001 roku. To prawdziwy sukces, który może prowadzić tylko do większej liczby zwycięstw dla Warner Bros, ponieważ jeśli ta seria odniosła sukces w dowolnym miejscu na świecie, to w Anglii gdzie wszystko się zaczęło.

Kategoria
Udostępniono0