Zoolander: wszystkie części po kolei

Tomasz Nowakowski 22 sierpnia, 2023

Gdy rozmawiamy o kinematografii parodiującej świat mody, „Zoolander” stworzony przez Bena Stillera z pewnością wyróżnia się w tłumie. To nie jest tylko film – to spojrzenie pełne ironii i humoru na świat, który często jest postrzegany jako powierzchowny. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem „Zoolander”, byłem zaintrygowany jego unikalnym połączeniem komedii, dramatu i ostrej satyry. To, co początkowo wydawało się być lekkim filmem komediowym, szybko ujawniło głębsze warstwy komentarza społecznego. Ale dlaczego ten film stał się tak kultowy i co sprawiło, że wracamy do niego po latach?

„Zoolander” (2001)

Derek Zoolander to topowy model męski, którego kariera doznaje załamania po utracie prestiżowego tytułu „Modela Roku” na rzecz rywala – Hansela. W tej sytuacji, Derek jest narażony na kryzys tożsamości. Ale jego problemy zaczynają się naprawdę, gdy zostaje wplątany w mroczny spisek przeciwko światowym przywódcom. Zoolander, znany z jego niesławnego „Blue Steel” spojrzenia, musi stawić czoła nie tylko swoim wewnętrznym demonom, ale także zewnętrznym wrogom. > cały film online

Zoolander

Główne postacie

  • Derek Zoolander (Ben Stiller): Chociaż sławny z powodu swojego spojrzenia „Blue Steel”, Derek jest naiwny i często nieświadomy większości sytuacji wokół niego. Jego podróż do samopoznania jest sercem tego filmu.
  • Hansel (Owen Wilson): Jego bohemiański styl życia i pewność siebie czynią go idealnym antagonistą dla Dereka, choć z czasem stają się bardziej kompanami niż wrogami.
  • Mugatu (Will Ferrell): Ekscentryczny, manipulujący projektant mody z diabolicznym planem, który przerasta nawet najdziksze marzenia.
  • Inne postacie, takie jak Matilda czy asystent Mugatu, Tod, dodają głębi i humoru do tej ekstrawaganckiej opowieści.

Kluczowe sceny i momenty

Każda scena w „Zoolander” ma coś niepowtarzalnego. Od legendarnej „walki na wybiegu” pomiędzy Derek’em a Hansel’em, po dramatyczne momenty, gdy Derek próbuje „nurkować” w miniaturowym modelu budynku. A także momenty refleksji, jak choćby kiedy Zoolander odwiedza rodzinne kopalnie węgla, próbując odnaleźć swoje korzenie.

Recepcja krytyków i publiczności

W momencie premiery, „Zoolander” spotkał się z mieszanymi recenzjami. Jacek Kuczyński, znany krytyk filmowy, zauważył:

„Choć film może się wydać powierzchowny, skrywa w sobie ostrą krytykę konsumpcyjnego społeczeństwa”.

Mimo że niektórzy krytycy byli sceptyczni, publiczność pokochała film, przede wszystkim za jego humor i oryginalność. Z czasem zdobył status filmu kultowego, z wieloma cytatami wchodzącymi na stałe do języka popkultury.

Ciekawostki z planu

Podczas kręcenia „Zoolander”, Ben Stiller nie tylko reżyserował, ale też grał główną rolę, co stawiało przed nim wyzwanie podwójnej odpowiedzialności. Zabawne jest to, że wielu aktorów, w tym Owen Wilson, często improwizowało, co dodawało autentyczności ich postaciom. Istnieją plotki, że słynne spojrzenie „Blue Steel” było efektem przypadkowej improwizacji Stillera, którą potem zdecydowano się zachować.

Zwiastun

„Zoolander 2” (2016)

Kontynuacja przygód Dereka i Hansela rozpoczyna się w momencie, gdy obaj są w pewnym stopniu zapomniani przez świat mody. Ich drogi ponownie się krzyżują, gdy zostają wplątani w kolejny spisek, tym razem związany z serią tajemniczych morderstw światowych celebrytów. To prowadzi ich do Rzymu, gdzie muszą stawić czoła nowym i starym wrogom. > cały film online

Zoolander 2

Główne postacie

  • Valentina Valencia (Penélope Cruz): Była modelka, a teraz agentka Interpolu, która pomaga Derekowi i Hanselowi w rozwikłaniu zagadki morderstw celebrytów. Jej umiejętności i doświadczenie są kluczem do rozwiązania zagadki.
  • Pozostałe postacie z pierwszej części, takie jak Mugatu, wracają w nowych rolach, tworząc kolejną warstwę komediowego chaosu.

Obsada

AktorPostać
Ben StillerDerek Zoolander
Owen WilsonHansel McDonald
Will FerrellJacobim Mugatu
Penélope CruzValentina Valencia
Kristen WiigAlexanya Atoz
Fred ArmisenVIP
Kyle MooneyDon Atari
Milla JovovichKatinka Ingaborgovinananananana
Christine TaylorMatildy Jeffries
Justin TherouxZły DJ
Nathan Lee GrahamTodd
Cyrus ArnoldDerek Zoolander Jr.
Billy Zaneon sam
Jon Dalyagent Filippo
Stingon sam

Kluczowe sceny i momenty

„Zoolander 2” jest pełen pamiętnych scen. Od zabawnych momentów, gdy Derek i Hansel próbują dostosować się do nowych trendów w modzie, po bardziej intensywne sceny, jak te w rzymskich katakumbach. Gościnne występy znanych celebrytów, takich jak Sting czy Justin Bieber, dodają filmowi błyskotliwości.

Recepcja krytyków i publiczności

Chociaż „Zoolander 2” miał trudne zadanie dorównania swojemu poprzednikowi, większość krytyków uznała go za udaną kontynuację. Jak zauważył Marcin Dąbkowski w swojej recenzji na portalu filmweb.pl:

Czy „Zoolander 2” jest śmiesznym filmem? Oczywiście, że tak! To jednak ten specyficzny humor, który znamy z pierwszego Zoolandera, obu części Legendy telewizji czy Straży sąsiedzkiej.

Publiczność była podzielona – niektórzy uwielbiali, inni czuli, że brakowało mu iskry oryginału. Niemniej jednak, film stał się hitem box office i przyciągnął wielu fanów serii.

Z kolei Darek Kuźma w recenzji dla onet.com.pl napisał:

Szczerze mówiąc, nie rozumiem krytyki, która spadła po premierze na „Zoolandera 2”,[…]; krytykę podkreślającą, że film ten jest bezdennie głupi. No, tak, jest absolutnie głupi i opowiada o głupich ludziach, a jaki miałby być? Przecież na tym polega jego nieokrzesany urok – na odmienianiu głupoty przez wszystkie przypadki i odcienie, o których Christian Grey nigdy nawet nie słyszał.

Zoolander 2 oskarżony o transfobię

„Zoolander 2” znalazł się w centrum kontrowersji po tym, jak w jednym z jego zwiastunów pojawił się Benedict Cumberbatch w roli androgynicznego modela o imieniu „All”. Postać ta wydaje się być satyrą na rosnącą popularność modeli transpłciowych, takich jak Andreja Pejić, którzy zdobyli sławę w 2015 roku na wybiegach mody.

Jednakże petycja online, podpisana przez ponad 9 000 osób, oskarża twórców filmu o przedstawienie „przesadzonej, karykaturalnej drwiny z osób androgynicznych/transpłciowych/niebinarnych”. Petycja zwraca uwagę, że w zwiastunie „Zoolander 2” postać grana przez Cumberbatcha jest pytana przez Zoolandera i Hansela, czy jest „modelem czy modelką”, a także czy ma „hot doga czy bułkę”. Zdaniem sygnatariuszy petycji, postać ta jest jawną i karykaturalną drwiną z osób androgynicznych i transpłciowych, co porównują do użycia „blackface” w przedstawianiu mniejszości.

Sygnatariusze petycji argumentują również, że jeśli producenci i scenarzyści „Zoolandera” chcieli skomentować obecność osób transpłciowych w branży mody, powinni byli zaprosić do filmu prawdziwe modele, takie jak Andreja Pejić. Zatrudnienie aktora cis do odgrywania roli osoby niebinarnej w negatywny sposób, według nich, promuje szkodliwe i niebezpieczne postrzeganie społeczności LGBTQ+.

Na Twitterze również pojawiły się głosy twierdzące, że postać grana przez Cumberbatcha może być postrzegana jako transfobiczna po debiucie zwiastuna online.

Ciekawostki z planu

Kręcenie „Zoolander 2” w Rzymie nie było łatwe. Miasto jest pełne zabytków i restrykcji, co stawiało przed ekipą filmową wiele wyzwań logistycznych. Jednakże piękne lokacje, takie jak Koloseum czy Fontanna di Trevi, sprawiły, że film zyskał niepowtarzalny klimat. Co ciekawe, niektóre sceny były kręcone potajemnie, aby uniknąć tłumów turystów.

Zwiastun

Porównanie obu filmów

„Zoolander” z 2001 roku był filmem przełomowym w wielu aspektach. Z jego autentycznym podejściem do satyry na świat mody i błyskotliwym humorem, zdobył serca widzów na całym świecie. Film ten skupiał się na krytyce powierzchowności, na której opiera się wiele aspektów branży mody, jednocześnie ukazując zabawne perypetie głównego bohatera.

Z kolei „Zoolander 2” z 2016 roku, choć korzystał z większego budżetu i bardziej efektownych scen, miał ciężkie zadanie, aby sprostać oczekiwaniom po pierwszej części. Film ten, chociaż bardziej efektowny wizualnie, w pewnym sensie zgubił czystość pierwotnego przekazu, skupiając się bardziej na kontynuacji gagów i żartów, niż na krytyce świata mody. Niemniej jednak, oba filmy dostarczały mnóstwo humoru i były jednymi z najbardziej rozpoznawalnych komedii początku XXI wieku.

Wpływ filmów „Zoolander” na popkulturę

Nie można mówić o popkulturze początku XXI wieku, nie wspominając o „Blue Steel”. Ten charakterystyczny wyraz twarzy Dereka Zoolandera stał się ikoną, która była naśladowana, parodiowana i wkomponowywana w różne media. Memów, klipów wideo, a nawet gier bazujących na tym żarcie było mnóstwo. Wiele programów telewizyjnych, takich jak „Saturday Night Live” czy „The Office”, nawiązywało do filmu, potwierdzając jego trwały wpływ na kulturę masową.

Możliwość kontynuacji

Nie jest tajemnicą, że wielu fanów pragnie kontynuacji przygód Dereka i Hansela. Plotki o „Zoolander 3” krążą już od pewnego czasu, ale czy faktycznie zobaczymy kolejną odsłonę tej komedii? Osobiście, mimo że jestem miłośnikiem obu dotychczasowych filmów, mam pewne obawy. Czy trzecia część nie będzie tylko powtórzeniem starych żartów? Czy będzie miała świeży pomysł na fabułę? Mimo wątpliwości, jeśli ekipa zdecyduje się na kontynuację, z pewnością będę pierwszy w kolejce do kina.

Podsumowanie

Filmy „Zoolander” to znakomite komedie satyryczne, które w błyskotliwy sposób krytykują świat mody. Pierwsza część, z jej autentycznym humorem i trafnymi spostrzeżeniami, zdobyła serca widzów. Druga, chociaż bardziej efektowna, nieco odchodzi od pierwotnego przekazu, ale wciąż dostarcza mnóstwo śmiechu. Dla każdego, kto szuka zabawnej krytyki współczesnej kultury, oba filmy są pozycją obowiązkową.

Zaproszenie do dyskusji

A jakie są Wasze odczucia na temat „Zoolandera”? Czy podzielacie moje zdanie, czy może macie inne spostrzeżenia na temat tych filmów? Zachęcam do dzielenia się opiniami w komentarzach poniżej! Czekam na Wasze przemyślenia i spostrzeżenia na temat tej kultowej serii.

Przypisy

Kategoria
Udostępniono0